سندرم آشیانه خالی

سندرم آشیانه خالی چیست؟
سندرم آشیانه خالی احساس غم، تنهایی و از دست رفتن هدف والدین در هنگام رفتن فرزندانشان از خانه است. این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که بچه ها برای تحصیلات عالی، کار یا ازدواج می روند.
تا همین اواخر خانه تان پر از سروصدای بچه ها بود. آشپزی و نظافت می کردید، به آنها کمک می کردید تا حرفه خود را بسازند و به آنها نشان دهید که چگونه مستقل زندگی کنند. اما اکنون که فرزندان تان زندگی مستقل خود را شروع کرده اند، احساس تنهایی می کنید. ممکن است شما از انجام رسالت زندگی خود راضی باشید، اما نگاه کردن به خانه ی خالی خود باعث می شود احساس بدبختی کنید و این بر سلامت روان شما تاثیر بگذارد.
با این حال، این یک تشخیص بالینی نیست بلکه یک دوره گذرا است که برخی والدین احساس اضطراب می کنند و احساس از دست دادن را تجربه می کنند.
والدین مبتلا به سندرم آشیانه خالی یک خلاء عمیق در زندگی خود تجربه می کنند و اغلب احساس می کنند کمی گم شده اند. آنها همچنین ممکن است تلاش کنند که اجازه از استقلال فرزندشان جلوگیری کنند، زیرا این کار برای آنها سخت است.
سندرم آشیانه خالی چیست؟
احساس از دست دادن ممکن است منجر به افسردگی شود. همچنین ممکن است منجر به بروز بحران هویت، مشکلات رفتاری یا درگیری در رابطه با دیگران و الکلیسم شود.
مطالعات نشان داده است که تنهایی و افسردگی در سالمندان می تواند منجر به ناتوانی های شناختی شود.
والدین، ​​به ویژه مادران، ممکن است احساس هدف خود را از دست دهند زیرا در حال حاضر کسی برای مراقبت از آنها وجود ندارد.
همچنین مشاهده شده است که احساسات آشیانه خالی در زنان خانه دار نسبت به زنان شاغل زیادتر است.
مشاوره گفتگوی همسرانه,گفتگوی مشاوره ای,گفتگوی مشاوره,مرکز مشاوره گفتگو,کلینیک مشاوره گفتگو,کانال مشاوره گفتگوی همسرانه,گروه مشاوره گفتگوی همسرانه,مشاوره مهارت گفتگو